Fantasy trilógia – Tiene budúcnosti
Môj prvý projekt, ktorý je mojou srdcovkou. Mnohokrát prepisovaný, upravovaný a stále sa nechcem vzdať možnosti čosi na ňom zmeniť, vylepšiť ho. Možno mám stále strach, že sa v nej odráža príliš veľa nadšenia a začiatočníckej nerozvážnosti. Všetko je možné.
Prvý diel románu nesie názov Tiene budúcnosti – Pútnik (I. časť). Jedná sa o apokalyptický svet v budúcnosti, v ktorom sa ľudia snažia prežiť po poslednej svetovej vojne, počas ktorej boli nasadené nielen termonukleárne, ale aj tektonické zbrane, ktoré navždy zmenili tvár sveta. Prišlo k ohromujúcim sopečným výbuchom a zemetraseniam, mnohé kontinenty jednoducho zmizli. Príbeh sa odohráva o pár stoviek rokov neskôr na poslednom veľkom kontinente. Ľudia sa ako-tak pozviechali, založili opäť osady, neskôr kráľovstvá a snažia sa prežiť každý deň. Nie je to jednoduché, lebo ako napokon vysvitne, na Zem sa vrátili staršie Rasy, ktoré prežívali hlboko v temnotách. Tie sa významnou mierou podieľajú na formovaní ďalšej a možno poslednej etapy ľudských dejín.
Ľudia a pár slov k ríšam
Ľudia, ako sa ukáže, sú tvrdí a nepoddajní. Bojujú proti netvorom, zároveň však začínajú trpieť nedostatkom potravín, keďže všade na kontinente prichádza k znehodnocovaniu pôdy. Ľudia obrábajúci každým rokom nové polia získali úrodu, ale potom nič. Ani stebielko obilia, ani obyčajný kúsok trávy. Zem sa obrátila proti poľnohospodárom a počet hladujúcich narastá v každom kráľovstve a ríši, ktoré sa nachádza na kontinente. Dve najväčšie kráľovstvá – Heidalské a Raudské, sú v nepretržitom konflikte. Príčinou ich nezhôd je spor o bohaté bane a úrodné oblasti, ktoré sa vo väčšej miere nachádzajú na Heidalskom území. Boj, ktorý medzi nimi vypukne, sa čoskoro ukáže ako veľmi chybný krok. Ľudia si kvôli svojej pýche a arogancii takmer sami pripravia smrtonosnú oprátku. Súčasťou knihy bude aj ilustrovaná mapa, vďaka ktorej sa môže čitateľ ľahko orientovať a sledovať pohyby jednotlivých postáv.
Hlavní hrdinovia a dej
Kniha začína rozprávaním o pútnikovi Samovi, ktorý sa snaží nájsť svoju ženu Margaret. V prvej knihe sa podrobnejšie nerozvádza o činoch, ani udalostiach, ktoré predchádzajú neskorším významným zisteniam. Nie sú pre potreby knihy potrebné, ale pár všeobecných podrobností v nich čitateľ nájde, aby sa dokázal zorientovať v čase a priestore. Sam a Margaret pochádzajú z južnej časti kontinentu, kde bývali ľudia v malých, ozbrojených osadách. Sam a jeho žena žili pomerne pokojný, no neustále ostražitý život v malej osade. Ako sa neskôr dozviete z rozprávania postáv, Margaret sa rozhodla vydať na sever a navštíviť svoju vzdialenú rodinu. Sam zostal, keďže mal v dielni veľa práce a cesta pre jeho ženu s priateľmi nepredstavovala žiadne nebezpečenstvo.
Obrovská a masívna vlna, dvíhajúca sa na obzore, zastihla Sama pri práci. Pochopil, že sa bude musieť čo najrýchlejšie utiahnuť vyššie do hôr a ponáhľal sa za Margaret. Tá ho však nezostala počkať, keďže dúfala, že sa vydá čo najrýchlejšie za ňou na sever. Nechala mu v osade odkaz a vyrazila tiež. Išla pešky, zanechávajúc za sebou zreteľné stopy, zatiaľ čo Sam mal koňa. Verila, že sa stretnú na ďalší deň. Plány a nanešťastie zvrtli a Sam dohnal Margaret práve vo chvíli, keď skupina fanatikov, vzývajúcich zemský oheň, útočila na ňu a jej spoločníkov. Cez roklinu Dolmir, plnej šľahajúcich ohňov, existovala iba jedna cesta do relatívneho bezpečia. Most. Margaret nakoniec dokázala uniknúť na druhú stranu, ale Sama aj s jeho verným El-sarnom z plemena dávnych vlkodavov, zhodili fanatici do ohňov.
Margaret sa od žiaľu takmer pominula a unikla do drsnej divočiny, kde na každom kroku číhala smrť. Nemohla vedieť, že Sam nezahynul, ale získajúc novú podstatu a schopnosti, vydal sa ju hľadať s El-sarnom, ktorý taktiež prešiel nepochopiteľnou premenou. Samotný román sa začína kapitolou, keď Sam konečne natrafí na prvú zreteľnú stopu Margaret a zároveň pochopí, že sa dostala do smrteľného nebezpečenstva. Dokáže ju včas zachrániť?
Vývoj postáv a príbehu
Dej sa čoraz viac zamotáva, všetkým hrdinom hrozí čoraz väčšie nebezpečenstvo. Chystá sa vojna, objavujú sa opäť príšery a schopní mutanti, ktorým nedokáže odolať žiadny obyčajný človek. S obľubou sa pozerám na prvú časť fantasy trilógie ako na úvodnú, keďže sa jedná o oboznamovanie sa so situáciou. Konflikty sa vyhrocujú a začínajú sa vyskytovať nové a nepochopiteľné javy, ktoré akoby navzájom spolu nesúvisia. Na všetkých číha zlo, skrývajúce sa za mnohými podobami. Najdôležitejšie bitky sa neodohrávajú na bojisku, ale v ľudských mysliach. Viditeľné a najmä neviditeľné, nehmotné postavy majú veľkú moc, ako sa čoskoro presvedčí každý z nás v ďalšej časti môjho románu.
Vyzerá to zaujímavo, ani som nevedela, že píšeš aj fantasy. Psychologické trilery nie sú práve moja šálka kávy, ale ak budeš potrebovať pomoc s týmto, daj vedieť.
Ten kúsok mapy, ktorý máš na stole, vyzerá super. Neplánuješ zverejniť celú mapu?
Mňa odjakživa ťahalo iba fantasy, preto som s ním aj začal, ale na SK nie je po fantasy príliš veľký dopyt 🙂 Určite sa ozvem, keby niečo. Mapa bude zverejnená hneď, ako bude vyzerať trochu k svetu. 🙂
Ani by som nepovedala, že po fantasy nie je dopyt. Však sa pozri na to, koľko YA fantasy zahraničných kníh u nás vychádza. Ja čítam väčšinou len to a každý mesiac mám na výber minimálne z desiatich titulov. Povedala by som, že skôr je problém u slovenských autorov, ktorí píšu fantasy. Máme malý knižný trh a žiadny editor nemá rok času na to, aby sa piplal vo fantasy rukopise, pretože tie väčšinou potrebujú veľmi veľa úprav. Takže ak autor nie je génius a sám si to nevyšperkuje natoľko, že vydavateľstvo s tým už nebude mať veľa práce, jasné, že s tým neuspeje. Obzvlášť keď ide o série. Jednohubky sa ešte dajú, to asi aj skôr vezmú.
Každým rokom však od našich vychádza viac fantasy kníh, čo je fakt super.
Na tú mapu som zvedavá. 🙂
Pár vydavateľstiev sa vyjadrilo v štýle: „Fantasy ľudia nečítajú“ a obávajú sa, že budú stratoví (najmä pri zmienke o trilógii) + pri nových, slovenských autoroch. A máš pravdu, v ponuke je množstvo zahraničných fantasy kníh. 🙂 S mapou sú väčšie piplačky ako s príbehom. Názvy, vzdialenosti medzi mestami, názvy pohorí a riek… musím rozmýšľať dopredu, aby som nenarazil na to, že v ďalšej knihe sa budem chcieť oprieť o geografický údaj, ktorý v pôvodnej mape nie je. A to je fuška. 😛