Najčastejšie chyby pri písaní
Každý spisovateľ urobí počas písania svojho diela pár chýb. Možno viac ako pár. Možno toľko, čo ja. Na tom však nezáleží, lebo pokiaľ máte poruke dobrého korektora, postará sa o vaše dielo tak ako treba. Profesionálny korektor a ani žiadne vydavateľstvo nevezme do rúk rukopis s vyjadrovaním na úrovni prvého stupňa základnej školy a plný gramatických a štylistických chýb.
Gramatika
Snažte sa pri písaní príbehu dávať pozor na klasické pravopisné chyby, ktorým sa však žiadny autor nedokáže vyhnúť. Je potrebné ich aspoň minimalizovať a uľahčiť tak prácu svojmu korektorovi. Častokrát sa stane, že autor sa po dopísaní rozhodne urobiť korektúru sám a… viem z vlastnej skúsenosti, že hľadať si chyby vo vlastnom texte býva ťažká robota. Najmä, ak si nedám dielo do zásuvky a aspoň pár týždňov ho neignorujem.
Logické a obsahové chyby
Moja chyba, na ktorú s obľubou spomínam, spočíva v myšlienke hrdinu o tom, že už pár mesiacov nepocítil slnečné lúče na tvári. V tej istej kapitole sa neskôr dozvedám o tej istej osobe, že má krásne opálenú tvár. Super. Zrejme navštívila neexistujúce solárium. Ďalej postava, ktorej zahynul kôň, ale v ďalšej kapitole cvála na koni ďalej, akoby sa nič nestalo. Zombie kôň alebo len nepresnosť v uvádzaní faktov? Treba si dávať na takéto veci pozor, inak budete zaskočení, čo ste to vlastne popísali.
Točenie sa v bludnom kruhu
Neviete, ako správne spojiť dôležité udalosti, snažíte sa opakovať staré, známe udalosti alebo fakty. Veď ma niečo napadne, zatiaľ dopíšem pár riadkov o tom, ako kráčal muž po chodníku a boleli ho päty v čižmách… Opisujte dôležité scény s rozvahou a využívajte čo najbohatšiu slovnú zásobu. Neskĺznite do fádnych opisov, ktoré čitateľa unudia k smrti.
Buďte originálny
Samozrejme, pri písaní nás ovplyvňuje všetko. Knihy, filmy a seriály. Pokúste sa však pri písaní knihy poriadne zamyslieť nad tým, či vám niečo postavy alebo samotný dej nepripomínajú. Pri písaní mojej knihy som sa ani tak nebál originality (aj keď podobných tém existuje veľa), ale toho, aby bolo všetko presne podľa mojich neskreslených predstáv.
Príliš veľa postáv
Nebojte sa do svojho príbehu pridávať osoby, ale robte tak s mierou a hlavne postupne. Čím viac postáv, tým viac informácií o nich budete musieť poskytnúť a nakoniec sa možno ocitnete v zlom sne, kedy sa vám budú jednotlivé dejové línie osôb navzájom pretínať tým najnevhodnejším spôsobom. Ak sa raz stratíte vy, tak váš čitateľ nebude mať žiadnu šancu pochopiť, o čo ide.